
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 17.0942 mm |
| Width | 9.2964 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Material | Polyamide |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 24 V |
| Insulation Resistance | 200 MΩ |
| Contact Plating | Tin |
| Pitch | 6 mm |
| Current Rating | 14 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Color | Black |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Color | Black |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Accessory Type | Receptacle Housing |
| RoHS | Compliant |
Stock: 78321
Distributors
pcbx
Unit Price$0.41891
Ext.Price$0.41891
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.41891 | $0.41891 |
| 10 | $0.38557 | $3.85570 |
| 25 | $0.36933 | $9.23325 |
| 50 | $0.36890 | $18.44500 |
| 100 | $0.36847 | $36.84700 |
| 300 | $0.35488 | $106.46400 |
| 500 | $0.34179 | $170.89500 |
| 1000 | $0.32919 | $329.19000 |
| 3000 | $0.31705 | $951.15000 |
| 5000 | $0.30536 | $1526.80000 |
| 10000 | $0.29410 | $2941.00000 |
